Podejmowanie słusznych decyzji

Twoja firma, pytania i odpowiedzi jak polepszyć przepływ pieniądza, pomysły na firmę, porady odnośnie prowadzenia firmy.

Podejmowanie słusznych decyzji

Postprzez Mariusz100 » 04 Sty 2019 11:30

Ogromna jest różnorodność podejmowanych przez nas decyzji. Każdego dnia mamy wiele decyzji do pojęcia. Większość z nich dotyczy spraw prostych, wręcz błahych i wówczas podejmujemy takie decyzje w sposób błyskawiczny. Nie zastanawiamy się specjalnie nad konsekwencjami, bo i nie ma nad czym. Zbyt kosztowe byłoby zastanawianie się nad takimi kwestiami. Nakłady byłyby większe od korzyści. Są też decyzje wymagające poważnego zastanowienia, rozważenia „za” i „przeciw”, poszukania możliwych rozwiązań i dokonanie wyboru. Działamy wtedy tak jak firma doradcza. Sami dla siebie stajemy się doradcą. Nie jest to łatwe. Takie decyzje zabierają nam sporo czasu i energii. Często wywołują u nas stan niepokoju. Obawiamy się o popełnienie błędu. Zdajemy obie sprawę, że efekty tych decyzji mogą wpłynąć na życie nasze i innych osób. Sprawy są życiowe, a tak mało osób miała kiedykolwiek specjalne przygotowanie do podejmowania słusznych decyzji. Większość z nas wychodzi z założenia, że nie ma takiej potrzeby i samo życie nas tego nauczy. Część osób zakłada nawet, że nie można się tego inaczej nauczyć jak na życiowych błędach. Cóż, trudno temu zaprzeczyć. Logiczne myślenie, oparte na obserwacjach z życia. Od urodzenia uczymy się tego od rodziców, potem od nauczycieli. I nikt jakoś nie szkolił nas w sposób systematyczny, poukładany, nie wyjaśniał zasad podejmowania decyzji. Więc jesteśmy przekonani, że inaczej niż na własnym doświadczeniu się nie uda. Jednak to błędne założenie. To tak jakbyśmy zakładali, że dostrzeżemy i zrozumiemy swoje sukcesy i błędy. Z sukcesami byłoby łatwiej, bo te chcemy dostrzec, gorzej z porażkami. Przecież w przypadku porażek od razu zakładamy, że to nie jest nasz wina. Stąd powiedzenie, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. Trudno jest uczyć się podejmowania decyzji jedynie na własnych błędach. Na szczęście może się tego odrobinę nauczyć (a raczej poduczyć) z dobrych książek i kursów. Polecam chociażby książkę: Thomas Gilovich, Lee Ross - Najmądrzejszy w pokoju lub Paul Goodwin, George Wright - Analiza decyzji. To bardzo ciekawe książki, które pozwolą przybliżyć się do celu, jakim jest prawidłowa decyzja. Dla tych z Was, którzy szukają wielu porad w procesie podejmowania decyzji odsyłam do strony, jaką stworzyła firma doradcza Centrum Efektywności lub innych stron tej firmy. Znajdziecie tam ogrom ciekawych sugestii biznesowych, porad, wskazówek podejmowania decyzji.
Mariusz100
 
Posty: 29
Rejestracja: 31 Sie 2018 13:05

Re: Podejmowanie słusznych decyzji

Postprzez elektron » 08 Sty 2019 21:14

Ja zawsze wolę sam podejmować decyzje, jeśli okażą się złe to przynajmniej nikogo poza sobą nie będę obwiniał. A jesli dobre, cieszę się własnym małym sukcesem. Nie lubię słuchać sugestii a tym bardziej ulegać wpływom. Niestety czasem mi się to zdarza- brak asertywności?
elektron
 
Posty: 70
Rejestracja: 18 Paź 2018 11:29

Re: Podejmowanie słusznych decyzji

Postprzez polka » 19 Sty 2019 12:37

Oczywiście, warto mieć swojego osobistego doradcę, ale pamiętaj o tym, że Ty sam jesteś odpowiedzialny za decyzje, które podejmujesz. Ja teraz planuję wprowadzić do firmy nowość od Baseline - system budżetowania https://www.baseline.pl/moduly/budzet/ . Mam pewność, że w bardzo łatwy i wygodny sposób będe miała możliwość planowania kolejnych wydatków w firmie.
polka
 
Posty: 172
Rejestracja: 05 Kwi 2018 06:45


Wróć do Po prostu Biznes

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron