Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Twoja firma, pytania i odpowiedzi jak polepszyć przepływ pieniądza, pomysły na firmę, porady odnośnie prowadzenia firmy.

Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Postprzez Mariusz100 » 19 Paź 2018 10:16

Ciągle nurtuje mnie zagadnienie kryzysu w gospodarce – i pytanie o to czy kryzysy są potrzebne i pomocne. Zazwyczaj myślimy, że lepiej gdyby nie było kryzysów, ale chyba nie do końca jest to prawda. Firmy, podobnie do ludzi przeżywają różnego rodzaju kryzysy. Trudno się temu dziwić, firmy to swoiste organizmy. W końcu pełno tam ludzi - pracowników, klientów, dostawców. Uważam, że kryzysy mogą okazać się niebywale przydatne w życiu firmy. Warunkiem jest jednak umiejętne wykorzystanie kryzysu. Czy firma będzie potrafiła przekuć problemy w sukcesy? Wszystko zależy od umiejętności menedżerów. Na pewno jednak kryzysy pomagają menedżerom zejść na ziemię, mogą ich zmotywować do kreatywnego poszukiwania drogi wyjścia. W takim znaczeniu stają się one „czerwonym światłem” dla menedżerów, pewnego rodzaju alarmem, który wzywa do doskonalenia firmy. Taki kryzys zmusza do rewizji dotychczasowej strategii, oceny wykorzystywanego modelu biznesowego. Problem jednak w tym, że często menedżerowie żyją w swoim świecie, w swoich przyzwyczajeniach, mają stałe założenia. Czyli cały czas tkwią w błędnym kole. Próbują uzyskać inne efekty, ale stosują cały czas te same metody. Czasami, aby można było wyjść z tego zaklętego kręgu, trzeba innego spojrzenia, spojrzenia kogoś z zewnątrz – może nowego menedżera, może profesjonalna firma konsultingowa wesprze nowymi wskazówkami, pozwoli wyrwać się z tej matni. Problem jednak w tym, że menedżerowie czasami nie dopuszczają do siebie świadomości, że jest kryzys. Pojawia się mechanizm wypychania, zaprzeczania informacjom o kryzysie. Wszystkich menedżerów zachęcam do otwartości na sygnały kryzysu. Pomocne w tym mogą być informacje ze strony internetowej na temat radzenia sobie w sytuacjach kryzysów gospodarczych. Rozsądny menedżer powinien zdawać sobie z tego sprawę i raczej wypatrywać sygnałów kryzysu niż je tuszować. W końcu kryzysy mogą być „trampoliną” do rozwoju firmy, nową siłą napędową, ułatwią zbudowanie trwalszej przewagi konkurencyjnej.
Mariusz100
 
Posty: 32
Rejestracja: 31 Sie 2018 14:05

Re: Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Postprzez senur » 05 Gru 2019 12:00

nie wiem, wydaje mi się że nie pomoże
senur
 
Posty: 84
Rejestracja: 27 Maj 2017 10:49

Re: Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Postprzez karami » 14 Sty 2020 14:40

Nie wiem czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie, raczej w to wątpię. Słyszałam że zbliża się teraz spowolnienie i rząd szykuje się na to przyjmując strategię https://alebank.pl/rynek-kapitalowy-dos ... &catid=625 Agendy Warsaw City 2010 której twórcą był Igor Chalupec przed wielu laty. Okazuje się że w dużej mierze jest ona nadal aktualna.
karami
 
Posty: 207
Rejestracja: 11 Maj 2017 09:46

Re: Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Postprzez MariuszXP » 25 Mar 2020 16:41

Dość odważne stwierdzenie, raczej bym się nie zgodził. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, widać, że ciężko doszukać się jakiś pozytywów. Sam mam akurat nadzieję, że szybko uda nam się wrócić do wcześniejszej normalności. Jedno jest pewno, nigdy nie cieszyłem się aż tak, ze współpracy z prawnikiem jak właśnie teraz. Pan Tomaszczyk, który pomaga mi od kilku lat teraz również służy dobrą radą i konkretnym wsparciem. Mam nadzieję, ze z nim uda mi się wszystko poukładać.
MariuszXP
 
Posty: 23
Rejestracja: 23 Paź 2019 14:43

Re: Czy kryzys gospodarczy może pomóc firmie?

Postprzez Aleksander » 04 Paź 2022 14:37

Nie zawsze, ale też często czyści rynek z firm które sobie nie radziły. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się więcej jak działa kryzys i też jak teraz wygląda to w budownictwie https://sobir.pl/category/kryzys/ bo naprawdę w tej branży nie wygląda to ciekawie i przyszły rok również się tak nie zapowiada. Pozdrawiam serdecznie!
Aleksander
 
Posty: 596
Rejestracja: 20 Sie 2018 13:22


Wróć do Po prostu Biznes

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości